A scrap baling press is a hydraulic machine used to compress loose waste materials—such as metal, plastic, and paper—into dense, manageable blocks (bales). This process significantly reduces scrap volume, facilitating easier storage, transport, and recycling efficiency.
Baling machines are categorized by their design and the compression force they apply:
₹ 1285000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Capacity | 100 Ton |
| Press Capacity | 200 ton |
| Bale Weight | 80 kg |
| Bale Size | 300x300 mm |
| Model Name/Number | MA-2324-100 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Working Type | Automatic |
| Structure Type | Horizontal |
| Material | Mild Steel |
| Bale Discharge | Turn Out |
| Material To Press | Metal Scrap, Cardboard, Pet Bottle, Cotton Waste, Aluminium Scrap, Textile Waste, Foam, Waste Paper, Plastic Scrap, Occ Scrap |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | MARS |
| Color | EPOXY |
| Control Type | AUTO/MANUAL/PLC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 790000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 100 ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Bale Size | 400x400 mm |
| Structure Type | Double Action |
| Working Type | Automatic |
| Bale Discharge | Front Eject |
| Material To Press | Ms Scrap, Paper Scrap, Mixed Scrap, Brass Scrap, Aluminium Scrap, Copper Scrap, Stainless Steel Scrap |
| Electric Motor Power | 10 HP |
| Control Type | Push Button |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1280000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 200 ton |
| Bale Weight | 80 kg |
| Bale Size | 400x400 mm |
| Structure Type | Triple Action |
| Working Type | Automatic |
| Bale Discharge | Turn Out |
| Material To Press | Brass Scrap, Ms Scrap, Aluminium Scrap, Cotton Waste, Copper Scrap, Stainless Steel Scrap, Plastic Scrap, Paper Scrap |
| Electric Motor Power | 30 HP |
| Control Type | Push Button |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sawan Gautam (CEO)
Mars Automotive
F-55, Raheja Square, Sector 2A, Opp Medor Hospital, IMT
Manesar - 122050, Gurugram, Haryana, India