Pioneers in the industry, we offer double mast hydraulic goods lift, single mast goods, hydraulic goods lift 2 ton industrial lift manufacturer india, hydraulic goods lift 1 ton capacity warehouse use manufacturer, hydraulic goods lift 5 ton capacity industrial use and industrial goods lift hydraulic type manufacturer from India.
₹ 260000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Ton |
| Load Capacity | 750 kg |
| Travel Height | 12 m |
| Brand | MARS |
| Usage | Godown, Factory, Showroom, Warehouse |
| Structure Type | DOUBLE MAST |
| Motor Power | 10HP |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Mild Steel |
| Warranty | 24 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Capacitya | 1 Ton |
| Platform Size | 1200X1200MM |
| Lifting Height | 9 m (30 ft) |
| Travel Height | 12 m |
| Load Capacity | 500-1000 KGS |
| Lift Type | Hydraulic |
| Brand | MARS AUTOMOTIVE |
| Usage | Showroom, Warehouse, Factory, Godown |
| Number of Stops | 4 Stops (G+3) |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Motor Power | 3-5 HP |
| Material | Mild Steel |
| Fork Length | 1200MM |
| Warranty | 24 Months |
| Payment Mode | ONLINE/CASH |
| Capacity | 1 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 390000 / Piece Get Latest Price
| Platform Size | 1.5×1.5 m |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Travel Height | 4.5 m |
| Brand | Mars Automotive |
| Usage | Godown, Showroom, Warehouse, Factory |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Control Mechanism | Push Button, PLC Based, Remote Control, Touch Panel |
| Power Supply | 220 V Single Phase |
| Platform Type | Open Platform |
| Lift Speed | 0.15 m/s |
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Platform Size | 1.2×1.2 m |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Travel Height | 4.5 m |
| Brand | Mars Automotive |
| Usage | Warehouse, Showroom, Godown, Factory |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Control Mechanism | Push Button, Remote Control, Manual Lever, PLC Based |
| Power Supply | 220 V Single Phase |
| Platform Type | MS Cabin |
| Lift Speed | 0.15 m/s |
₹ 480000 / Piece Get Latest Price
| Platform Size | 2.0×2.0 m |
| Load Capacity | 5000 KG |
| Travel Height | 4.5 m |
| Brand | MARS AUTOMOTIVE |
| Usage | Showroom, Godown, Factory, Warehouse |
| Structure Type | Self Supported |
| Control Mechanism | Remote Control, PLC Based, Push Button |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Platform Type | MS Cabin |
| Lift Speed | 0.1 m/s |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Platform Size | 1.2×1.2 m |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Travel Height | 4.5 m |
| Brand | MARS AUTOMOTIVE |
| Usage | Factory, Showroom, Warehouse, Godown |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Control Mechanism | Remote Control, Touch Panel, Push Button, PLC Based |
| Power Supply | 220 V Single Phase |
| Platform Type | MS Cabin |
| Lift Speed | 0.2 m/s |
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Platform Size | 2.0×1.5 m |
| Load Capacity | 750 kg |
| Travel Height | 4.5 m |
| Brand | Mars Automotive |
| Usage | Factory, Godown, Warehouse, Showroom |
| Structure Type | Shaft Mounted |
| Control Mechanism | Manual Lever, Push Button, Remote Control, PLC Based |
| Power Supply | 220 V Single Phase |
| Platform Type | Cage Type |
| Lift Speed | 0.15 m/s |
₹ 430000 / Piece Get Latest Price
| Platform Size | 2.0×1.5 m |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Travel Height | 4.5 m |
| Brand | MARS AUTOMOTIVE |
| Usage | Warehouse, Godown, Factory |
| Structure Type | Self Supported |
| Control Mechanism | PLC Based, Push Button |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Platform Type | MS Cabin |
| Lift Speed | 0.1 m/s |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 325000 / Piece Get Latest Price
| Platform Size | 2.0×1.5 m |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Travel Height | 6 m |
| Brand | MARS AUTOMOTIVE |
| Usage | Factory, Showroom, Godown, Warehouse |
| Structure Type | Self Supported |
| Control Mechanism | PLC Based, Push Button, Remote Control |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Platform Type | MS Cabin |
| Lift Speed | 0.1 m/s |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sawan Gautam (CEO)
Mars Automotive
F-55, Raheja Square, Sector 2A, Opp Medor Hospital, IMT
Manesar - 122050, Gurugram, Haryana, India