Leading Manufacturer of mild steel hydraulic loading dock leveler from Manesar.
₹ 185000 / Piece Get Latest Price
| Equipment Type | Dock Leveler |
| Material | Mild Steel |
| Platform size | 2000x2500 mm |
| Operation type | Hydraulic |
| Lifting Capacity | CUSTIMISED |
| Function Type | Automatic |
| Deck Length | 7 Feet |
| Vertical travel | 400 mm |
| Voltage | 415 V |
| Operation | Hydraulic |
| Platform Size (LxW) | 2700 x 2000 mm |
| Lip Length | 400 mm |
| Warranty | 12 months |
| Automation Grade | Automatic |
| After Sales Service Available | Yes |
| Color Coated | DICO PAINT |
| Control type | Panel mounted, Remote control, Pendant control, Push button |
| Power | 1.5 Kw |
| Paint Coated | COLOUR COATED |
| Usage | Cold storage, Factory, Logistics hub, Warehouse |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Dock Levelers are the crucial part of your loading bay area. Usage of dock leveler aids in fast loading and unloading of goods at warehouse, moreover is also important from safety and security view. Dock leveler acts as bridge between loading bay area and truck, height difference between truck and bay area is bridged and material movement can be carried out smoothly between warehouse and truck. We manufacture dock levelers conforming to EN 1398 standards and our product is CE marked. Operation of dock leveler is very easy, unskilled labor can use perform operation with ease.
Salient Features
Sawan Gautam (CEO)
Mars Automotive
F-55, Raheja Square, Sector 2A, Opp Medor Hospital, IMT
Manesar - 122050, Gurugram, Haryana, India