Leading Manufacturer of hydraulic goods lift, customised hydraulic goods lift near me, hydraulic scissor lift, material handling lifts, industrial hydraulic lift for factory material handling and hydraulic material handling lift manufacturer delhi india from Manesar.
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Platform Size | 2.0×1.5 m |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Travel Height | 12 m |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Brand | MARS AUTOMOTIVE |
| Usage | Factory, Warehouse, Showroom, Godown |
| Structure Type | Self Supported |
| Structure | Double Mast |
| Warranty | 24 Months |
| Door Style | Manual(Caged) |
| Capacity | 2 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 249999 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3 Ton |
| Load Capacity | 3000 kg |
| Travel Height | 12 m |
| Brand | MARS |
| Usage | Showroom, Godown, Warehouse, Factory |
| Structure Type | DOUBLE MAST |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Double Mast |
| Warranty | 24 Months |
| Door Style | Automatic |
| Operating Height | 30 feet |
| Drive Technology | Hydraulic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 259999 / Piece Get Latest Price
| Lift Type | Scissor Lift |
| Capacity | 2 Ton |
| Load Capacity | 2000 kg (2 Ton) |
| Lifting Height | 4.5 m (15 ft) |
| Platform Size (LxW) | 3.0m x 2.0m |
| Mobility | Stationary |
| Power Source | AC Electric |
| Material | Mild Steel |
| Brand | MARS |
| AMC | Provided |
| Warranty | 2 YEAR |
| Color | EPOXY PAINT |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Features | SAFETY |
| Safety Features | Hose Burst Valve, Safety Railings, Overload Protection, Emergency Stop, Limit Switch |
| Application | Warehouse, Vehicle Lifting, Material Handling, Loading/Unloading |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 455000 / Piece Get Latest Price
| Platform Size | 1.2×1.2 m |
| Load Capacity | 750 kg |
| Travel Height | 9 m |
| Brand | MARS |
| Usage | Factory, Showroom, Godown, Warehouse |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Factories |
| Structure | Mild Steel |
| Warranty | 24 Months |
| Door Style | Manual(Caged) |
| Operating Height | 30 feet |
| Drive Technology | Hydraulic |
| Capacity | 1 ton |
| Drive Type | AC |
| Signalization | Simplexing |
| Overloading Alarm | Available |
| Installation Provided | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 219999 / Piece Get Latest Price
| Lift Type | Scissor Lift |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 1.5 m |
| Power Source | Manual |
| Mounting | Floor Mounted |
| Application | Warehouse, Factory, Cold Storage |
| Platform Size | 1.2×1.2 m |
| Wheel Type | Nylon Wheel |
| Control Type | Hand Lever |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Lift Type | Scissor Lift |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Lift Height | 2 m |
| Power Source | Hydraulic |
| Mounting | Floor Mounted |
| Application | Factory, Warehouse |
| Platform Size | 1.5×1.5 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Lift Type | Scissor Lift |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 1.5 m |
| Power Source | Hydraulic |
| Mounting | Floor Mounted |
| Application | Warehouse, Cold Storage, Factory |
| Platform Size | 1.5×1.5 m |
| Wheel Type | Nylon Wheel |
| Control Type | Push Button |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sawan Gautam (CEO)
Mars Automotive
F-55, Raheja Square, Sector 2A, Opp Medor Hospital, IMT
Manesar - 122050, Gurugram, Haryana, India