A scrap baling press is a hydraulic machine used to compress loose waste materials—such as metal, plastic, and paper—into dense, manageable blocks (bales). This process significantly reduces scrap volume, facilitating easier storage, transport, and recycling efficiency.
Baling machines are categorized by their design and the compression force they apply:
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 20 ton |
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Capacity(T) | 20 Ton |
| Bale Weight | 30 kg |
| Structure Type | Vertical |
| Usage/Application | jute |
| Material | Mild Steel |
| Working Type | Semi Automatic |
| Material To Press | Foam, Waste Paper, Pet Bottle, Textile Waste, Plastic Scrap, Coir Fibre, Cardboard, Cotton |
| Bale Size | 700x500x400mm |
| Bail Weight | 30kgs |
| Platen Size | 700x500mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Bail Size | 700x500x400mm |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sawan Gautam (CEO)
Mars Automotive
F-55, Raheja Square, Sector 2A, Opp Medor Hospital, IMT
Manesar - 122050, Gurugram, Haryana, India