Hydraulic cylinders are actuation devices that use pressurized hydraulic fluid to produce linear motion and force. They are used in a variety of power transfer applications, and can be single or double action.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Cylinder Type | Double Acting |
| Bore Diameter | 100 mm |
| Operation Type | Double Acting |
| Bore Size | 100 mm |
| Max Pressure | 350 bar |
| Material | Iron |
| Stroke Length | 800 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Rod Diameter | 70 mm |
| Mounting Type | Eye Mount |
| Tube Material | Seamless Tube |
| Stroke | Single Stroke |
| Rod Material | EN19 Chrome |
| Usage Industry | Mining, Waste Management, Material Handling |
| Color | Grey |
| Dimension/Size | 2 Feet (L) |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 10 Piece
Sawan Gautam (CEO)
Mars Automotive
F-55, Raheja Square, Sector 2A, Opp Medor Hospital, IMT
Manesar - 122050, Gurugram, Haryana, India