A scrap baling press is a hydraulic machine used to compress loose waste materials—such as metal, plastic, and paper—into dense, manageable blocks (bales). This process significantly reduces scrap volume, facilitating easier storage, transport, and recycling efficiency.
Baling machines are categorized by their design and the compression force they apply:
₹ 1340000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 200 ton |
| Bale Weight | 80 kg |
| Bale Size | 300x300 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Structure Type | Horizontal |
| Working Type | Automatic |
| Bale Discharge | Turn Out |
| Model Name/Number | MA-HSBP-2324-50 |
| Bail Weight | 50-200KGS |
| Brand | MARS |
| Material To Press | Ms Scrap, Stainless Steel Scrap, Tin Scrap, Mixed Scrap, Brass Scrap, Aluminium Scrap, Car Body, Light Scrap, Steel Turnings, Copper Scrap |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 10-12 BALE/HOUR |
| Control Type | PLC Control |
| Power Consumption | 35 HP |
| Max Force or Load | 100 ton |
| Capacity | 50 TON |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1290000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 200 ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Bale Size | 300x300 mm |
| Structure Type | Triple Action |
| Working Type | Manual |
| Bale Discharge | Turn Out |
| Material To Press | Tin Scrap, Copper Scrap, Brass Scrap, Steel Turnings, Light Scrap, Ms Scrap, Aluminium Scrap, Mixed Scrap, Stainless Steel Scrap, Car Body |
| Electric Motor Power | 30 HP |
| Control Type | Lever Operated |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1450000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 200 ton |
| Bale Weight | 80 kg |
| Bale Size | 400x400 mm |
| Structure Type | Horizontal |
| Working Type | Semi Automatic |
| Bale Discharge | Turn Out |
| Material To Press | Aluminium Scrap, Brass Scrap, Mixed Scrap, Copper Scrap, Ms Scrap, Light Scrap, Stainless Steel Scrap, Tin Scrap, Car Body, Steel Turnings |
| Electric Motor Power | 30 HP |
| Control Type | PLC Control |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1450000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 200 ton |
| Bale Weight | 80 kg |
| Bale Size | 400x400 mm |
| Structure Type | Horizontal |
| Working Type | Automatic |
| Bale Discharge | Turn Out |
| Material To Press | Car Body, Tin Scrap, Mixed Scrap, Ms Scrap, Aluminium Scrap, Copper Scrap, Light Scrap, Brass Scrap, Stainless Steel Scrap, Steel Turnings |
| Electric Motor Power | 30 HP |
| Control Type | PLC Control |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1650000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 200 ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Bale Size | 400x400 mm |
| Structure Type | Triple Action |
| Working Type | Automatic |
| Bale Discharge | Turn Out |
| Material To Press | Stainless Steel Scrap, Car Body, Mixed Scrap, Copper Scrap, Steel Turnings, Brass Scrap, Ms Scrap, Light Scrap, Aluminium Scrap, Tin Scrap |
| Electric Motor Power | 30 HP |
| Control Type | PLC Control |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1360000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 150 ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Bale Size | 400x400 mm |
| Structure Type | Triple Action |
| Working Type | Automatic |
| Bale Discharge | Turn Out |
| Material To Press | Light Scrap, Stainless Steel Scrap, Car Body, Steel Turnings, Aluminium Scrap, Ms Scrap, Copper Scrap, Tin Scrap, Mixed Scrap, Brass Scrap |
| Electric Motor Power | 30 HP |
| Control Type | PLC Control |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 679999 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 75 Ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Bale Size | 400x400 mm |
| Structure Type | Double Action |
| Working Type | Manual |
| Bale Discharge | Front Eject |
| Material To Press | Tin Scrap, Mixed Scrap, Ms Scrap, Aluminium Scrap, Stainless Steel Scrap |
| Electric Motor Power | 15 HP |
| Control Type | Lever Operated |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1380000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 200 ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Bale Size | 300x300 mm |
| Structure Type | Triple Action |
| Working Type | Automatic |
| Bale Discharge | Turn Out |
| Material To Press | Steel Turnings, Light Scrap, Brass Scrap, Mixed Scrap, Ms Scrap, Aluminium Scrap, Copper Scrap, Car Body, Tin Scrap, Stainless Steel Scrap |
| Electric Motor Power | 25 HP |
| Control Type | PLC Control |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 100 ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Bale Size | 300x300 mm |
| Structure Type | Triple Action |
| Working Type | Manual |
| Bale Discharge | Side Eject |
| Material To Press | Tin Scrap, Light Scrap, Aluminium Scrap, Ms Scrap, Stainless Steel Scrap, Brass Scrap, Steel Turnings, Mixed Scrap, Copper Scrap |
| Electric Motor Power | 20 HP |
| Control Type | Lever Operated |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sawan Gautam (CEO)
Mars Automotive
F-55, Raheja Square, Sector 2A, Opp Medor Hospital, IMT
Manesar - 122050, Gurugram, Haryana, India