Our product range includes a wide range of hydraulic horizontal scrap baling press, industrial metal scrap baling press machine manufacturer india and pet bottle baling machine vertical type manufacturer.
₹ 1350000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 200 ton |
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Bale Weight | 80 kg |
| Bale Size | 300x300 mm |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Press |
| Structure Type | Horizontal |
| Material | Mild Steel |
| Working Type | Automatic |
| Bale Discharge | Turn Out |
| Color | Blue (Base) |
| Material To Press | Steel Turnings, Car Body, Tin Scrap, Light Scrap, Copper Scrap, Aluminium Scrap, Brass Scrap, Mixed Scrap, Ms Scrap, Stainless Steel Scrap |
| Motor Power | 15 HP |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1390000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 150 ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Structure Type | Horizontal |
| Working Type | Manual |
| Material To Press | Cardboard, Metal Scrap, Coir Fibre, Waste Paper |
| Bale Size | 300x300 mm |
| Bale Discharge | Automatic Eject |
| Electric Motor Power | 20 HP |
| Control Type | Lever Operated |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 60 ton |
| Bale Weight | 120 kg |
| Structure Type | Vertical |
| Working Type | Semi Automatic |
| Material To Press | Rubber, Textile Waste, Pet Bottle, Plastic Scrap, Metal Scrap, Cardboard, Cotton, Waste Paper |
| Bale Size | 1000x700 mm |
| Bale Discharge | Front Eject |
| Electric Motor Power | 10 HP |
| Control Type | Push Button |
| Phase | Three Phase |
Sawan Gautam (CEO)
Mars Automotive
F-55, Raheja Square, Sector 2A, Opp Medor Hospital, IMT
Manesar - 122050, Gurugram, Haryana, India